História lyžovania v Cigli

 

Zjadzové lyžovanie v Cigli má dlhoročnú tradíciu. Prvý lyžiarsky vlek bol spustený do prevádzky ešte v roku 1979.Pôvodná zjazdovka sa nachádza po ľavej strane súčasného lyžiarskeho vleku (pohľad z údolnej stanice vleku).Pri priaznivých snehových podmienkach sa táto zjazdovka  používa aj v súčastnosti a to pod označením "Zjazdovka číslo 2".

Začiatkom 90tych rokov bol vybudovaný nový lyžiarsky vlek,osadený prepravným zariadením Tatrapoma H 130.Vznikla nová umelo osvetlená zjazdovka s celkovou dĺžkou 800 metrov a prevýšením 195 metrov.

Začiatkom roka 2010 bol do prevádzky uvedený zasnežovací systém,čím došlo k výraznému zlepšeniu lyžiarskych podmienok.Vďaka zasnežovaciemu systému je celá zjazdovka č.1 pokrytá súvislou vrstvou snehu.
 


Ďalšie možnosti športového vyžitia

 

Okrem zjazdového lyžovanie má v Cigli bohatú históriu aj bežecké lyžovanie.Pri dostatočnej snehovej pokrývke je k dispozícii približne 40 km upravených bežeckých tratí.Hlavné bežecké trate su známe pod označením Veľký okruh (cca 25km) a Malý okruh (cca 15km).

Obec Cigeľ a priľahlé horské okolie su každoročne dejiskom masového športového podujatia pod názvom Pochod Vďaky SNP.Každým rokom sa tu stretávajú stovky ba až tisíce športuchtivých nadšencov,ktorí si vychutnávajú krásu okolitej zimnej prírody.